سیستم تهویه مناسب

سیستم تهویه مناسب

تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مناسب, شرکت هواکش رباط آماده خدمات رسانی به شما مشتریان گرامی میباشد..

تهویه مطبوع به عبارت دقیق یعنی فن آوری رساندن طرح داخل به شرایط مطبوع و آسایش بیرونی؛ شرایط مطبوع می تواند کیفیت هوا ، دما ،تهویه مناسب باشد .

طراحی سیستم  تهویه مطبوع را مهندس مکانیک با استفاده از اصول ترمودینامیک، مکانیک سیالات و اصول انتقال حرارت انجام می دهد؛ در برخی از مواقع لغت تبرید نیز به دنبال تهویه مطبوع می آید.

انواع سیستم های تهویه مطبوع

با رویکرد های مختلفی می توان سیستم های تهویه مطبوع را طبقه بندی نمود. از نظر کاربر این سیستم ها می توانند مرکزی، مجزا یا ترکیبی باشند.

از سیستم های تهویه مطبوع مرکزی می توان به چیلر و فن کویل اشاره کرد.

در سیستم مجزا می توان از کولر آبی یا اسپلیت دیواری به همراه پکیج دیواری مستقل و رادیاتور استفاده کرد.

سیستم ترکیبی نیز شامل موتورخانه ی گرمایشی مرکزی به همراه رادیاتورها ، کویل های آب گرم برای گرمایش، و سیستم اسپلیت دیواری یا داکت اسپلیت یا کولر آبی جهت سرمایش است.

از دیدگاه انرژی مصرفی می توان سیستم های تهویه مطبوع را در زمینه ی سرمایش به دو دسته ی زیر تقسیم بندی کرد:

  • تمام برقی مانند چیلر های تراکمی، اسپلیت کانالی VRF
  • ترکیبی گاز و برق همانند چیلرهای جذبی GHP یا پمپ حرارتی گازی

از دیدگاه طرز خنک سازی کندانسور می توان سیستم های تهویه مطبوع را به دو سیستم تقسیم کرد:

  • آب خنک همانند چیلرهای جذبی یا تراکمی آب خنک ،که نیاز به برج خنک کننده دارند
  • سیستم هواخنک مانند چیلر تراکمی هوا خنک، اسپلیت، اسپلیت کانالی VRF  وGHP یا پمپ حرارتی گازی

سیستم تهویه مناسب

سیستم تهویه مناسب

از نظر سیال انتقال حرارت می توان دو دسته ی زیر را در نظر گرفت:

  • سیستم های آبی که در آن سیال انتقال حرارت آب است و توسط چیلر یا بویلر و دیگ تولید می شود و با استفاده از پمپ ها به واحد های توزیع هدایت می شود.
  •  مثال بارز این نمونه سیستم های وی آر اف، اسپلیت کانالی و اسپلیت دیواری هستند.

توجه داشته باشید  که در اغلب مواقع از سیستم های ترکیبی استفاده می شود. به وسیله ی کانال های هوا و با استفاده از ایرواشر، هوارسان یا کولر آبی هوا را انتقال داد.

تجهیزات تهویه مطبوع

چیلرمولد سرما است و می تواند دارای کمپرسوری یا ژنراتور باشد.

چیلر جذبی

چیلر جذبی با استفاده از جاذب لیتیوم بروماید و مبرد آب اقدام به سرد کردن آب می کند که در قسمت ژنراتور می توان با کمک مشعل و به صورت شعله مستقیم یا به کمک لوله های بخار یا آب به رطوبت گیری لیتیوم بروماید اقدام کرد. این چیلر ها آب خنک بوده و با استفاده از برج خنک کننده کندانسوری آنها خنک می شود.

چیلر تراکمی

چیلر کمپرسوری می تواند با کمپرسور اسکرو یا اسکرال سیکل تبرید را تکمیل کند. چیلر تراکمی سانتریفیوژ نیز در این دسته بندی قرار می گیرند و شامل انواع سانتریفیوژ با پروانه ی تک مرحله ای، سانتریفیوژ با پروانه ی دو مرحله ای و توربوکر هستند.

کندانسور این چیلر ها می تواند آب خنک یا هوا خنک باشد.

بویلر یا دیگ فولادی

مولد گرما است و با استفاده از گاز طبیعی و مشعل آب گرم مورد نیاز را تولید می کند. پکیج های گرمایشی از انواع مستقل و کوچک سازی شده ی بویلر هستند و دیگ های چدنی برای ساختمانهای اداری مسکونی با متراژ متوسط کارایی دارند.

فن کویل

فن کویل واحد توزیع برودت و حرارت است که با استفاده از لوله های آب متصل به کویل و فن های چند سرعته کار می کند.

هوارسان

هواساز یک جعبه ی بزرگ دارای قسمت های مختلفی است که وظیفه ی انجام عملیات متنوع از جمله حفظ کیفیت هوا با فیلتراسیون، سرمایش، گرمایش، رطوبت زنی و رطوبت گیری، بازیافت انرژی و تغییرات فشار را بر عهده دارد. هوارسان می تواند به چیلر، بویلر یا کندانسینگ یونیت متصل گردد.

اسپلیت دیواری

کولر گازی از دو بخش یونیت خارجی شامل کمپرسور، کندانسور به همراه فن و لوله مویین یا شیر انبساط و یونیت داخلی شامل اپراتور و فن اپراتور و بدنه تشکیل شده است که با استفاده از لوله های مسی رفت و برگشت اتصال بین دو یونیت برقرار می شود.

اسپلیت کانالی

همان اسپلیت دیواری است با این تفاوت که یونیت داخلی به شکل فن کویل سقفی توکار تعبیه شده است و هوا پس از سرد شدن از طریق کانال و دریچه به فضاهای مختلف می رسد.

می توان در جلوی اسپلیت کانالی کویل گرمایی نصب و آنرا به سیستم گرمایش گازسوز مرکزی مستقل متصل کرد تا بتوان در زمستان با انرژی گاز طبیعی گرمایش واحد را تامین کرد.

وی آر اف

VRF ترکیبی از یونیت های داخلی دیواری، کاستی یا کانالی به همراه یونیت های خارجی مرکزی است که برای پروژه متراژ متوسط کاربرد دارد.

بدین سان که هر یونیت داخلی به یک یونیت خارجی متصل نمی شود و چند یونیت داخلی به یک یونیت خارجی متصل می گردند.

حرف آخر

امیدواریم که شما از این مقاله استفاده کرده باشید.

لطفا دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید.


تولید هواکش صنعتی در رباط کریم , هواکش رباط فن , نصب فن و هواکش رباط کریم , خرید هوا کش صنعتی , تولید‌ مشعل‌ کوره‌ دمنده‌ رباط کریم, تولید هواکش‌ مه‌پاش در رباط کریم , هواکش صنعتی سانترفیوژ در رباط کریم , تولید هواکش در رباط کریم , 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی x
X