تفاوت هواکش صنعتی و دمنده صنعتی

شرکت هواکش رباط  آماده خدمات رسانی به شما مشتریان گرامی میباشد.. 

اغلب افراد اصطلاح دمنده صنعتی (blower)  و هواکش صنعتی (fan) را به جای یکدیگر به کار می‌برند، همه ما به خوبی می‌دانیم که هم هواکش صنعتی و هم دمنده صنعتی برای جابجایی هوا استفاده می‌شوند.

گاهی اوقات نیز برخی افراد عبارت “هواکش صنعتی دمنده” را به معنای مترادف بودن این دو واژه می دانند اما بهتر است بدانید که دمنده نام یکی از معتبرترین برندهای موجود در حوزه فن و هواکش است و عبارت هواکش دمنده به معنای هواکش‌های تولید شده با برند شرکت دمنده است.

تفاوت کلیدی بین هواکش صنعتی و دمنده صنعتی

هر دو دستگاه هواکش صنعتی و دمنده صنعتی دستگاه‌های مکانیکی هستند که برای گردش هوا به کار گرفته می‌شوند. بر این اساس، هوا در اطراف یک اتاق یا فضای اطراف، گردش می‌کند و یک هواکش صنعتی تنها بر روی منطقه خاص یا معین شده تمرکز می‌کند. اغلب از اصطلاحات  مکنده و دمنده استفاده می‌شوند.

در بیشتر وقت‌ها، این دو واژه به عنوان مترادف یکدیگر استفاده می‌شوند.  هر چند هر دو از نظر گردش و تهویه هوا مشابه هستند،  اما از لحاظ فنی کاملا با هم تفاوت دارند.

تفاوت اصلی بین  هواکش صنعتی و دمنده صنعتی بر اساس نحوه به گردش درآوردن هوا است.به طور کلی، هواکش صنعتی نوعی دستگاه الکتریکی است که هوا را به حرکت درمی‌آورد، در حالی که دمنده صنعتی دستگاه مکانیکی است که از یک هواکش تشکیل شده است، و هوا را از طرف هواکش به یک مکان یا نقطه خاص هدایت می‌کند. علاوه بر این، هواکش در اطراف یک اتاق کامل یا منطقه ای بزرگ، هوا را به گردش درمی‌آورد، در حالی که دمنده فقط در یک جهت و یا نقطه خاصی قرار می‌گیرد.

هواکش‌ها و دمنده‌ها در فرآیند صنعتی به طور گسترده‌ای استفاده می شوند تا هوا را برای تهویه محیط فراهم کنند؛ آن‌ها به عنوان یک خنک کننده در صنعت استفاده می‌شوند.  علاوه بر این، هر دو آن‌ها به طور گسترده‌ای در سایر تجهیزات الکتریکی مانند تهویه مطبوع، ماکروویو، کوره و غیره استفاده می‌شوند.  هرچند هر دو بر اساس مقدار فشار مورد نیاز برای تولید هوا به کار می‌روند، اما دمنده‌ها می‌توانند حجم گاز را در یک فشار متوسط حرکت دهند؛ در حالی که هواکش‌ها مقدار زیادی گاز را در فشار کم حرکت می‌دهند. طبق تعریف،  هواکش صنعتی دستگاهی است که برای ایجاد جریان درون سیال مانند هوا استفاده می‌شود و پره با تیغه‌ای دارد که در هوا فعال بوده و می‌چرخند. این مونتاز چرخشی تیغه‌ای و چرخ‌دار به عنوان یک پروانه و یا روتر شناخته شده است.

نقش پروانه‌ها در این تجهیزات

پروانه‌ها در تولید  و هدایت جریان هوا نقش بسیار مهمی دارند.  اکثر فن و هواکش‌ها با استفاده از موتور الکتریکی طراحی شده‌اند. اما می‌توان از منابع دیگر مانند موتورهای هیدرولیک و موتورهای احتراق داخلی نیز استفاده کرد. از سوی دیگر، دمنده به عنوان ماشینی عمل می‌کند که برای تولید حجم زیادی از گاز با افزایش متوسط فشار کاربرد دارد، مانند هواکش صنعتی ، دمنده صنعتی برای تولید هوا استفاده می‌شود، اما آنها فقط در موقعیت مشخصی قرار می‌گیرند. دمنده‌ها یک چرخ با تیغه‌های کوچک و یک پوشش به سمت لبه،  برای هدایت جریان هوا دارند. پوشش در مرکز چرخ با استفاده از نیروی سانتریفیوژ، هوا را به سمت جلو می‌راند. کارایی هواکش صنعتی و دمنده صنعتی بر اساس طراحی پره‌ها و تاثیر آن بر حرکت هوا، تعیین می‌شود.

مقایسه بین هواکش صنعتی و دمنده صنعتی

هواکش صنعتی

 • فن، هوا را در اطراف اتاق یا فضا کاملا به گردش  در می آورد
 • از فشار کمتری برای تولید میزان زیادی گاز استفاده می‌کند
 • نسبت فشار زیر ۱.۱ است.
 • هوا را در منطقه‌ای کامل تولید می‌کند

دمنده صنعتی

 • دمنده، هوا را فقط در منطقه‌ای خاص یا مشخص شده می‌چرخاند
 • از فشار بیشتری برای تولید میزان بالایی گاز استفاده می‌کند
 • نسبت فشار از ۱.۱ تا ۱.۲ است
 • هوا را در محل یا منطقه خاص تولید می‌کند

انواع دمنده صنعتی

 • دمنده‌های سانتریفیوژ
 • دمنده‌های جایگزین قطبی

انواع هواکش صنعتی

 • هواکش‌های جریان محوری
 • هواکش‌های سانتریفیوژ
 • هواکش‌های جریان متقابل

حرف آخر

امیدواریم که شما از این وبلاگ استفاده کرده باشید.

لطفا دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید.