هواکش صنعتی چیست؟

انواع هواکش صنعتی, شرکت هواکش رباط  آماده خدمات رسانی به شما مشتریان گرامی میباشد.. 

تهویه هوا از زمان‌های گذشته تابه‌حال توجه زیادی را به خود جلب کرده است و انسان همواره سعی داشته برای تهویه و جابه‌جایی هوا از روش‌های مختلف استفاده کند.برای مثال، در گذشته با قرار دادن راه‌هایی برای ورود و خروج هوا در یک محل تهویه به‌ صورت طبیعی انجام میشده است، اما امروزه با پیشرفت علم و فنّاوری استفاده از انواع هواکش صنعتی و خانگی گسترش یافته است.

از آنجایی که هوای پاک در کارخانه جات از اهمیت بالایی برخوردار است ،به همین دلیل استفاده از هواکش های صنعتی نیز در کارخانه های صنعتی افزایش یافته است؛ زیرا با انجام فرآیندهای پیچیده شیمیایی ممکن است آلاینده‌هایی در محیط ایجاد شوند که برای سلامتی افراد نیز ضرر دارند؛ بنابراین، استفاده از هواکش صنعتی در این اماکن ضروری است.

هواکش یا فن صنعتی دستگاهی است که برای تهویه هوا در واحدهای مختلف کارگاهی و کارخانه‌ای استفاده می‌شود و درواقع می‌تواند هوای آلوده به گاز و دود را با هوای تازه جایگزین کند.

هواکش صنعتی مانند نوع خانگی یک الکتروموتور، پروانه و قاب یا محفظه دارد و معمولاً اندازه آن از هواکش خانگی بزرگ ‌تر است؛ علاوه بر این، قدرت موتور در هواکش صنعتی بالاتر است زیرا باید بتواند حجم بیشتری از هوا را جابجا کند.

به‌طورکلی، فن‌ها با توجه به مسیر ورود جریان هوا به سه دسته فن محوری، فن گریز از مرکز و فن متقاطع تقسیم می‌شوند که انواع هواکش صنعتی در دسته فن‌های محوری قرار می‌گیرند. هواکش صنعتی پره‌هایی دارد که هوا را به ‌موازات محور چرخش تیغه‌ها به حرکت درمی‌آورند که قطر این نوع هواکش‌ها می‌تواند از ۳۰۰-۴۰۰ میلی‌متر تا ۱۸۰۰-۲۰۰۰ میلی‌متر باشد.

انواع هواکش صنعتی

انواع هواکش صنعتی

هواکش صنعتی پروانه‌ای

این هواکش ساختار ساده‌ای دارد و دارای دو، چهار یا شش پره است که در اندازه‌های کوچک‌تر، پروانه‌ها مستقیماً به الکتروموتور متصل می‌شوند و در اندازه‌های بزرگ‌تر، پروانه‌ها از طریق یک تسمه به موتور متصل هستند.

معمولاً پره‌هایی در هواکش صنعتی فلزی هستند و برای حجم هوای زیاد و فشار استاتیک  کم استفاده می‌شوند. این نوع از تهویه صنعتی ساختمان ساده‌ای دارد که می‌تواند جریان هوای معکوس ایجاد کند و در تهویه مناسب محل نقش مهمی دارد.هواکش صنعتی لوله محوری این نوع هواکش دارای عملکرد بهتر و فشار بالاتری نسبت به تهویه پروانه‌ای است و شکل ظاهری آن به مدل قبلی شبیه است، با این تفاوت که پروانه‌ها و الکتروموتور به‌جای قرار گرفتن در یک قاب بیرونی درون یک محفظه استوانه‌ای شکل قرار گرفته‌اند. این نوع هواکش صنعتی برای فشارهای متوسط و جریان بالا مناسب است.

هواکش صنعتی پره محوری

این نوع تهویه مانند نوع لوله محوری است با این تفاوت که در ساختار آن پره‌های راهنما قرار دارند و تعداد آن‌ها از مدل‌های قبل بیشتر است. این هواکش‌ها معمولاً به‌جای هواکش‌های گریز از مرکز استفاده می‌شوند. زیرا فضای کمتری را نسبت به آن‌ها اشغال می‌کنند.

هواکش صنعتی گریز از مرکز

نوع دیگری از هواکش صنعتی وجود دارد که در محل‌های خاصی استفاده می‌شوند، این فن‌ها یک قطعه متحرک به نام پروانه دارند که از طریق محوری به مجموعه تیغه‌ها متصل است و عملکرد آن به این صورت است که هوای بیرون را به درون خود می‌کشد و با چرخش تیغه‌ها آن را با شدت زیادی به بیرون می‌راند.

این نوع از تهویه صنعتی در فشارهای بالا و در شرایط سخت مانند درجه حرارت بالا و آلودگی زیاد استفاده می‌شود.هواکش‌های صنعتی خود بر اساس محلی که در آن به کار می‌روند، دارای انواع مختلفی هستند به‌طور مثال نوعی از این سیستم‌های تهویه در سوله و کارگاه‌ها استفاده می‌شوند که هواکش تأسیساتی نامیده می‌شوند ، این هواکش‌ها از مهم‌ترین دستگاه‌هایی هستند که در سالن‌های مرغداری و گلخانه‌ها استفاده می‌شوند.

هواکش تأسیساتی تسمه‌ای یکی از انواع هواکش‌های صنعتی است که به دلیل طراحی مناسب و عملکرد صحیح در جابجایی هوا یکی از انواع پرکاربرد است و در دو اندازه ۱۴۰ در ۱۴۰ یا ۱۰۰ در ۱۰۰ بیشتر استفاده می‌شود. نوع دیگری از این تهویه‌ها، هواکش تأسیساتی نوع کوپل مستقیم است که در سالن‌های کوچک به کارمی‌رود و علاوه بر دارا بودن قیمت مناسب ، بدون لرزش و کم‌صدا است.

امروزه انواع هواکش صنعتی در مدل‌های مختلف و با قدرت‌های متفاوت تولید می‌شوند و مشتریان می‌توانند علاوه بر در نظر گرفتن سلیقه خود در انتخاب شکل ظاهری هواکش، متناسب با محلی که قرار است از این تهویه‌ها استفاده نمایند موتورهایی با دامنه قدرت‌های متفاوت را انتخاب کنند؛ بنابراین باید قبل از خرید این محصولات اطلاعات کافی در رابطه با نحوه نصب آن‌ها، میزان سروصدایی که ایجاد می‌کنند و همچنین درجه حفاظت و مقاومت آن‌ها در برابر رطوبت و گردوغبار کسب کرد تا بتوان محصول موردنظر را به‌درستی انتخاب کرد.

حرف آخر

امیدواریم که شما از این وبلاگ استفاده کرده باشید.

لطفا دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید.