معرفی انواع فن و هواکش

انواع فن و هواکش, شرکت هواکش رباط  آماده خدمات رسانی به شما مشتریان گرامی میباشد.. 

به طور کلی هواکش ها برای به جریان انداختن هوا در محیط ، کاربرد فراوان دارند و بسته به کارایی و شرایط محیطی در اندازه های مختلف دسته بندی می شوند.

در زمان های قدیم که هواکش های مکانیکی و مجهز وجود نداشت مردم با ایجاد یک محفظه سعی داشتند هوای بین محیط داخل و بیرون را جا به جا کرده تا بتوانند بدون وجود مشکل زندگی کنند.

اما امروزه هواکش های مختلف با ویژگی ها و اشکال متفاوتی به بازار آمده اند که می توانند این کار را به بهترین شکل انجام دهند.

انواع هواکش‌ها

هواکش خانگی

هواکش‌ها به دو دسته هواکش‌های خانگی و صنعتی تقسیم می‌شوند. از هواکش‌های خانگی معمولا در آشپزخانه‌ ها، توالت، حمام، مکان‌های اداری و… استفاده می‌شود تا هوای درون ساختمان به خوبی تهویه شده و بهداشت محیط نیز رعایت شود.

رفت و آمد هوای تازه در محیط باعث افزایش کیفیت هوا در محیط می شود و از رشد میکرب ها و آلودگی ها جلوگیری می کند. امروزه در بسیاری از هواکش‌های خانگی، از فن های محوری به منظور در جریان انداختن هوا و عملکرد بالا استفاده می شود.

هواکش‌های خانگی نیز به سه دسته پره محوری، لوله محوری و پروانه‌ای تقسیم می‌شوند.

هواکش صنعتی

هواکش صنعتی نیز مناسب مکان‌ها و کارگاه‌های مختلف برای انجام عمل تهویه هوا می‌باشد.

یک هواکش صنعتی، وسیله‌ای است که در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها جهت فرایند تهویه، رطوبت گیری و… از آن استفاده می شود و وظیفه آن انتقال هوای آلوده، گازهای بدبو و خطرناک، و همچنین دود و غبار محیط و… به بیرون و وارد کردن هوایی پاک به داخل فضا می‌باشد.

فن صنعتی دور بالا

فن صنعتی دور بالا از نظر قدرت و توانایی عملکرد، نسبت به هواکش‌های خانگی در رتبه‌های بالاتری قرار دارد. اندازه هواکش‌های صنعتی از خانگی بزرگتر است و مانند فن‌ های خانگی نیز از الکتروموتور، قاب و پروانه تشکیل شده اند.

قدرت موتور فن‌ صنعتی دور بالا نسبت به بقیه هواکش ها، بیشتر بوده و با توجه به نقش اصلی موتور برای به حرکت درآوردن دستگاه، هرچه قدرت موتور بیشتر باشد، حجم بیشتری از هوا نیز جا به جا خواهد شد.

هواکش صنعتی دور بالا جزو آن دسته از هواکش هایی هستند که قابلیت جا به جایی حجم بیشتری از هوا را بر عهده داشته و به دلیل تعداد دورهای سریعی که در یک دقیقه می‌زنند، به این نام مشهور شده است.

همانطور که اشاره شد، هواکش صنعتی و خانگی از نظر اساس کار، یکسان هستند اما از نظر طراحی و قدرت و نحوه‌ی عملکرد ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند.

انواع فن و هواکش

انواع فن و هواکش

فن‌ها به ۶ طبقه اصلی تقسیم شده اند:

  • هواکش‌ آکسیال
  • فن سانتریفیوژ
  • هواکش سانتریفیوژ محوری
  • فن پشت بامی
  • دمنده‌ جریان متقاطع
  • دمنده‌ گردبادی
  • هواکش آکسیال

هواکش آکسیال به دلیل وجود پره‌های خاص که در جهت جریان هوا می‌چرخند به این نام، نامگذاری شده است. اساس کار فن آکسیال به گونه ای است که هوا در جهت محور و موازی با آن به داخل فن کشیده شده و در همان جهت نیز به بیرون منتقل خواهد شد. تولید حجم بالایی از هوا در فشار پایین از ویژگی‌های هواکش آکسیال می باشد.

فن سانتریفیوژ و نکات مهم در قیمت فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ نیز از یک محور گردنده و چند تیغه شعاعی تشکیل شده است که این تیغه ها در محفظه‌های حلزونی شکل قرار گرفته‌اند. هواکش سانتریفیوژ هوا را در جهت عمود بر چرخش پروانه‌ها منتقل می‌کند. فن‌های سانتریفیوژ می‌توانند به راحتی در سیستم‌های کانال کشی شده، بر افت فشار استاتیک بالا غلبه کنند.

قیمت فن سانتریفیوژ در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از این عوامل برای تعیین قیمت فن سانتریفیوژ ، انواع مختلف آن بر اساس ساختار می باشد.

هواکش‌ سانتریفیوژ قابلیت جا به جایی هوا و سایر گازهای آلوده و همچنین خنک کردن هوای محیط را نیز بر عهده دارند.

پروانه‌، الکتروموتور، حلزون و قیف از مهمترین اجزای تشکیل دهنده فن‌های سانتریفیوژ هستند. اما عاملی که قیمت فن سانتریفیوژ را متفاوت کرده است نوع پروانه‌های آن است که به سه دسته فوروارد ، بکوارد  و رادیال  تقسیم می‌شوند.

تفاوت پروانه بکوارد با فوروارد چیست؟

پروانه های بکوارد همان پروانه هایی با نام خم به عقب هستند که تیغه های آن ها نه تنها در جهت چرخ های فن نیستند بلکه کاملا در خلاف جهت آن ها قرار گرفته اند. این پروانه ها ساختار محکمی دارند و چرخ های آن ها با سرعت بیشتر می چرخند. مدل بکوارد نیز ممکن است به دو صورت مسطح و خم باشد که نوع خم آن کارایی بیشتری داشته و کارآمدتر هستند.

فن فوروارد نیز کاملا در جهت چرخ های فن هستند و از لحاظ کارایی و بهره وری نسبت به بکوارد، ضعیف تر عمل می کند. از این فن می توان در برج ها و مصارف خانگی و مکان هایی که به جریان هوای کمتر در فشار پایین‌تری نیاز است، استفاده کرد.

با توجه به ساختار ساده و سر و صدای کم و کاربرد بالای این فن‌ها، قیمت فن سانتریفیوژ متناسب با کارایی‌، بسیار مناسب بوده و طول عمر بالایی دارد.

حرف آخر

امیدواریم که شما از این وبلاگ استفاده کرده باشید.

لطفا دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید.